מי אני אם לא אדם מיני?

—————–13.07.2018——————

 

מי אני אם לא אדם מיני?

הרהורים בעקבות הכנס, מיניות וריפוי בעיסוק, איפה זה נפגש?

תמיד ידעתי שיש למיניות נגיעה לריפוי בעיסוק בצורה כזו או אחרת, כי איך יכולים להיראות חיינו אם אין בהם מיניות?

בעבודות בתואר, תמיד היתה שאלה על חיי המין של המטופל וידעתי בתוך תוכי שזה ממש לא תחום שנוח לי לשאול עליו, בטח לא כמו עבודה, שעות פנאי, מטלות הבית, לימודים…
היה לי הרבה יותר קל לשאול האם את מצליחה לבשל עכשיו אחרי הפגיעה? או האם את עובדת? או מה היית עושה בשעות הפנאי שאת לא עושה עכשיו? כהמשכתי לשאלות על היגיינה והאם  אחרי השבר את יכולה לנגב בשירותים- כבר הרגשתי את המבוכה, ולמרות שהזכרתי לעצמי שאני לא זרה ברחוב, אני בדמות המטפלת שבאה לעזור, מיניות ידעתי! אין סיכוי שאשאל, זה לא מקומי.

אחרי הכנס, אני רוצה להגיד לך סליחה. סליחה שלא שאלתי. סליחה שהנחתי שמישהו אחר ידבר איתך על זה. סליחה שלא נתתי לך את ההזדמנות לדבר על זה גם אם זה לא מתאים לך, אולי רק חיכית שמישהו יוריד קצת את הערפל מהנושא המביך והמורכב הזה שאחרי השבר לא ברור איך הוא משתלב בחייך החדשים כעת..

למרות שהריפוי בעיסוק אולי עוד מעומעם לחלקכם ואין לכם מושג על מה אני מדברת, הריפוי בעיסוק מתעסק בתפקוד. תפקוד בכל תחומי החיים והתפקוד מתייחס לכל הדברים שאנחנו עושים מהרגע שקמנו בבוקר ועד הרגע שהלכנו לישון (כן, גם השינה) ומיניות איך שלא נרצה נכנסת באמצע. אז אם הריפוי בעיסוק נוגע בכל תחומי החיים והוא מקדם השתתפות בהם , למה שלא יגע במיניות?

מיניות היא לא רק חיי מין, היא גם דימוי עצמי, היא ההופעה שלנו, הנראות שלנו, היא אינטמיות, קרבה, משיכה, רגישות, היא הרבה דברים שכולנו רוצים בחיינו ולא רק שהיא מעסיקה אותנו כל כך היא גם חלק בלתי נפרד מעולמנו כיום. אנחנו רואים מיניות ואינטימיות כמעט בכל מקום: ברחבי המדיה החברתית, בפרסומות בסדרות וסרטים וזה לא חייב להיות איזה גבר או אישה שנראים טוב בשביל לפרסם בושם, זה זה שמשכנעים אותנו לקנות את האיפור או הבושם, או הבגד כי נראה בהם טוב יותר, מושכים יותר- אם זה לא מיני? אז מה כן?

הכנס אפשר לדבר את זה, להגיד בקול רם יותר- כולנו צריכים מיניות והיא מקיפה אותנו ומעסיקה אותנו 24\7.

תמיד תהיתי לעצמי, מה הם חיים ללא מיניות? ואיך מתמודדים אנשים עם מגבלה מסוימת עם כך? האם אין להם חיים מיניים? האם ברגע בו יש פתאום מחלה, מגבלה אין יותר חיים מיניים? עם מי הם מדברים על זה ואם בכלל?

המפגש היומיומי של המרפאים והמרפאות בעיסוק עם מטופלים עם קשת אבחנות כל כך רחבה, כמו שברים בכף היד או במפרק הירך, דלקות פרקים, שיתוק מוחין, פגיעות חוט שדרה, כוויות ועוד… מעלים את השאלות, מי מדבר איתם על זה? מי שואל? איך הם ישנים במיטה עם בני זוגם? כמה זה מטריד אותם? מה הם היו רוצים?

ואני חושבת אם אני זו שהייתי במקומם, רק הייתי מחכה שמישהו יעזור לי להבין- מה עושים עכשיו? למי פונים ואיך מתמודדים

כי מה שגיליתי בכנס זה שיש כל כך הרבה דרכים לעזור.

 

ואם זה מעניין אתכם- הנה כמה שדיברו עליהם בכנס:

  • עמותת מלב״ת מתעסקת גם בהתאמת טכנלוגיה ועזרים בתחום המיניות-

http://www.azarim.org.il/Hebrew/Products/BathingPersonalCare/Sexuality/Pages/default.aspx

http://www.azarim.org.il/Hebrew/Products/LayingDownPressureWoundsPrevention/LayingDownSleeping/Beds/BedsforLayingDownSleeping/Pages/SIOUDIT.aspx

  • מרכז רפואי שיקומי רעות מתעסק גם בשיקום מיני-

http://www.reuth-mc.org.il/index.asp?id=2160